Zabieg rekonstrukcji powiek przeprowadzany jest najczęściej po urazach, zmianach nowotworowych lub wrodzonych deformacjach. Jego celem jest przywrócenie prawidłowego zamykania i ochrony oka oraz naturalnego wyglądu okolicy oka.
Przed operacją
Wymagana jest konsultacja, w trakcie której chirurg plastyk dokona dokładnej oceny Twojej historii medycznej oraz stanu miejscowego. Omówione zostaną Twoje oczekiwania co do efektów operacji oraz zostanie określony plan przygotowania do operacji, postępowania chirurgicznego i opieki pooperacyjnej.
Przebieg operacji
W zależności od rodzaju oraz rozległości deformacji, w rekonstrukcji stosuje się różne techniki chirurgiczne. W przypadku defektów takich jak wywinięcie powieki (ektropion) czy wwinięcie (entropion), czasem może być wystarczająca plastyka danej okolicy. Jednak w złożonych deformacjach prawdopodobnie będzie potrzebne wykorzystanie tkanek okolicznych czy odległych anatomicznie, np. śluzówka jamy ustnej do odtworzenia spojówki.
Znieczulenie
Deformacje takie jak entropion czy ektropion często można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub miejscowym z anaglosedacją. Rekonstrukcje bardziej złożonych zniekształceń powiek wymagają znieczulenia ogólnego.
Po zabiegu
Przebieg pooperacyjny zależny jest od wielu czynników, m.in. od rozległości operacji, zastosowanej techniki czy cech indywidualnych pacjenta.
Spodziewane efekty
✔ Odtworzenie funkcji zamykania powiek
✔ Lepsza ochrona gałki ocznej
✔ Przywrócenie symetrii i estetyki spojrzenia